Skip to content

1941 – Podpis britansko-sovjetskega sporazuma

12. julija leta 1941 sta Sovjetska zveza in Velika Britanija v Moskvi podpisala sporazum o vzajemni pomoči. Sporazum je sledil le tri tedna po napadu sil osi na Sovjetsko zvezo (22.06.1941 – operacija Barbarossa). V tem trenutku sta se proti silam osi v Evropi borili le še Velika Britanija in Sovjetska zveza.

Za Sovjetsko zvezo je sporazum podpisal zunanji minister Vjačeslav Molotov, za Veliko Britanijo pa Stafford Cripps, britanski veleposlanik v Moskvi. Cripps je bil ključen za sklenitev sporazuma med državama, saj je bil član laburistične stranke in podpornik idej marksizma-leninizma. Ko je Winston Churchill prevzel vodenje britanske vlade leta 1940 je sestavil vlado narodne enotnosti v katero je povabil tako članke konservativne, kot laburistične stranke. Crippsa je nato kot predanega socialista imenoval za veleposlanika v Moskvi, da bi lahko poboljšal odnose z Stalinom, kar se je obrestovalo leto kasneje z britansko-sovjetskim sporazumom proti nacistični Nemčiji.

Sporazum med državama je določil, da nobena država ne bo sklenila separatnega miru z Nemčijo, da bodo kolaboratorjem po vojni sodile domače oblasti, ter da bodo po vojni Poljska, Čehoslovaška in Jugoslavija spet obnovljene kot države. Sporazum je tudi določil vojaško sodelovanje z državama in britanska vlada je mesec kasneje iz Škotske že poslala prvi konvoj vojaške in ekonomske pomoči v severno sovjetsko pristanišče Murmansk. Z sporazumom so bile »odblokirane« tudi vse restrikcije v trgovanju med obema državama. Velika Britanija in Sovjetska zveza sta zavezništvo nagradili že maja naslednje leto z t.i. sporazumom »O dvajset letni vzajemni pomoči med Združenim kraljestvom in Zvezo sovjetskih socialističnih republik«.

Zgodovina na dlani
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.