Preskoči na vsebino

1908 – Rojen Slavko Pengov

24. junija leta 1908 se je v Ljubljani rodil slikar Slavko Pengov. Štejemo ga za enega od največjih slovenskih in jugoslovanskih freskantov.

Med 1926 in 1929 študiral na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu, med 1929 in 1931 pa študij nadaljeval na Akademiji na Dunaju. Po osvoboditvi je od leta 1945 bil profesor na Akademiji za upodabljajočo umetnost v Ljubljani.

Delal je v različnih tehnikah. Njegova dela so bila vseskozi realistična, s pretehtanimi kompozicijami in plastično modelacijo predmetov in figur. Sprva je slikal poudarjene realistične podobe v olju (večinoma tihožitja), nato pa se je vse bolj ukvarjal z zidnim slikarstvom, v katerem je dosegel največje uspehe.

Med njegova najpomembnejša dela sodijo freske v župni cerkvi na Bledu (1932-1937), freske na stavbi mizarskih delavnic na Žalah v Ljubljani, freske v palači Centralnega komiteja KP v Beogradu (1948), freske v prostorih Fakultete za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani (1950) in freske v Skupščini Ljudske republike Slovenije (1958), za katere je leto kasneje dobil Prešernovo nagrado. Poleg Prešernove nagrade je dobil tudi Levstikovo nagrado leta 1951 in sicer za ilustracije v knjigi Frana Saleškega Finžgarja – Pod Svobodnim soncem. Tekom svoje kariere je sodeloval tudi z arhitektom Jožetom Plečnikom. Umrl je v Ljubljani januarja 1966.

Pengov je z freskami okrasil tudi Titovo Vilo na Bledu (1947). Na freskah je upodobil narodnoosvobodilni boj jugoslovanskih narodov, osvoboditev in prihodnjo obnovo države (FOTO: Danijel Osmanagić).

Ostali dogodki na današnji dan:

1717 – Ustanovitev prve prostozidarske lože

24. junija leta 1717 je bila v Londonu ustanovljena prva prostozidarska loža, ki pomeni uradni začetek gibanja, ki je izšlo iz zidarskih cehov srednjega veka in se vse do danes razvilo v mednarodni družbeni fenomen. Iz Britanije se je misel oziroma gibanje kmalu razširilo po Evropi in po zahodni civilizaciji nasploh. Prvotna pravila gibanja temeljijo… Nadaljuj z branjem

Zgodovina na dlani
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.