Skip to content

1728 – Rojen Blaž Kumerdej

27. februarja leta 1728 se je v Zagoricah na Bledu rodil slovenski šolnik, jezikoslovec, razsvetljenec in narodni buditelj Blaž Kumerdej.

Blaž Kumerdej je leta 1773 na Dunaju končal študij prava in se po končanem študiju zaposlil v šolstvu. Najprej je postal okrožni šolski nadzornik v Celju, kasneje pa ga je cesarica Marija Terezija imenovala za ravnatelja ljubljanske normalke.

Svojo razsvetljensko miselnost in slovensko narodno zavest je Kumerdej dokazal z načrtom za organizacijo osnovnih šol na Slovenskem. Predlagal je, da bi se uveljavile tako imenovane nedeljske šole. Te bi vodili pismeni cerkovniki, pouk v njih pa bi potekal v slovenščini.

Poleg svojega dela na področju šolstva se je Kumerdej posvečal tudi prevajanju (predvsem v nemški jezik), bil je tudi cenzor in avtor številnih razprav, v katerih je iskal povezave z ostalimi slovanskimi narodi. Aktivno je sodeloval tudi v krožku barona in mecena Žige Zoisa. Krožek mu je skupaj z Jurijem Japljem zaupal prevod Biblije v slovenščino.

Sestavil je pravopisna pravila, v katerih je zavrnil Pohlinove reforme. Sestavil je tudi filozofsko kritično slovnico kranjskega jezika, ki je ostala v rokopisu.

Umrl je 10. marca leta 1805 v prestolnici Kranjske, Ljubljani.

Danes po Kumerdeju nosita ime ulici na Bledu in v ljubljanskem naselju Dravlje.

Zgodovina na dlani
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.