Skip to content

1955 – Odprtje poletnega gledališča Križanke

10. junija leta 1955 so bile v Ljubljani odprte Križanke kot poletno gledališče. Križevniški samostan na Novem trgu razvnema z 900-letno zgodovino, neprecenljivimi umetnostnimi zakladi in edinstveno Plečnikovo ureditvijo. Območje Križank je bilo že v 11. stoletju del pridvornega posestva fevdalne družine Spanheim, ki je podelila Ljubljani tudi mestne pravice. V 12. stoletju so prvi samostan s cerkvijo postavili vitezi templjarji.

Vse med letoma 1228 in 1945 je imel Križanke v posesti Nemški viteški red oziroma križniki, po katerem je samostan tudi dobil ime. V njem je delovala šola za revne otroke in špital, zavetišče za popotnike, uboge ter onemogle. Največjo prezidavo je samostan doživel v 18. stoletju, ko je v redovni hiši nastala svečana Viteška dvorana, namesto gotske cerkve pa je v slogu beneškega baroka zrasla nova cerkev po načrtih arhitekta Domenica Rossija, ki jo je dal prezidati avstrijski feldmaršal in komtur Guidobald grof Starhemberg leta 1715. V času francoskih Ilirskih provinc so bile v samostanskem kompleksu uradi, v 19. stoletju pa je tam delovalo sodišče z zapori, v viteški dvorani pa so se odvijali koncerti Filharmoničnega društva.

V času socializma je bil samostan podržavljen, leta 1952 pa je bil Jože Plečnik povabljen, da kot arhitekt preoblikuje dotrajane samostanske v prizorišče Festivala Ljubljana. Križanke veljajo za najlepše ljubljansko koncertno prizorišče.

Križanke (FOTO: Wikipedia Commons)

Other events that happened today:

1190 – Umre Friderik Barbarossa

10. junija leta 1190 se je v reki Saleph ob gradu Sifilike (današnja Turčija) v Mali Aziji v času tretje križarske vojne utopil nemški kralj in rimski cesar Friderik I. Barbarosa. Star je bil 68 let. Pokopan je v cerkvi Svetega Petra v Antiohiji. Vzdevek Barbarossa je dobil od prebivalcev severne Italije, katere je poskušal… Read More

Zgodovina na dlani
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.